Reklama

Noli me tangere

Noli me tangere

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Akcję bezpośrednią podejmowano w różny sposób, nawet długopisem i gumą do żucia. "Guernica" zaatakowana sprayem, "Mona Lisa" kamieniem oraz kubkiem, "Straż nocna" nożem, "Dawid" i "Pieta" młotkiem, dzieła Gauguina i Moneta intensywnie boksowane.
Ż

Żyjącym artystom nie jest łatwiej: Cy Twombly nieco załamał się na wieść, że jego cały--biały obraz został pocałowany przez panią o wściekle czerwonych ustach, Roy Lichtenstein swego czasu nie był zachwycony, gdy na obrazie strażnik wymalował serduszko wraz z deklaracją miłości dla wybranki, a rzeźbiarz Robert Gober musiał się skonfrontować z bolesnym faktem, że jego dzieło przedstawiające pączki zostało... skonsumowane. Jedynie Maurizio Cattelan ucieszył się, że zachęcił posłów ZChN do działania, no ale to zupełnie inna historia.

Zajmijmy się kimś, kto nie mógł się powstrzymać. Podobno od momentu, kiedy żona wypadła z okna. Najpierw zaatakował "Złotą rybkę" Paula Klee. Później zajął się twarzami. Wypalał twarze kwasem solnym. Twarz Lutra i twarz jego żony z portretu Lukasa Cranacha Starszego. Twarz Arcyksięcia Albrechta z obrazu Rubensa, twarz Matki Boskiej...

1361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]