Reklama

Niezbędnik spowiednika

Niezbędnik spowiednika

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Czego oczekuje, przychodząc do konfesjonału, osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym, i jak spowiednik powinien z nią rozmawiać?
C

Czy sprawca wykorzystania powinien otrzymać rozgrzeszenie, jeśli nie decyduje się na publiczne wyznanie winy i odmawia zgłoszenia się do organów ścigania? Kiedy osoba postronna staje się współwinna wykorzystaniu?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawiera opublikowana przez wydawnictwo WAM książka „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”. Oprócz omówienia konkretnych sytuacji publikacja zawiera wyciąg najważniejszych przepisów państwowych i kościelnych oraz adresy instytucji działających na rzecz osób dotkniętych przemocą seksualną.

Poradnik zamówiła i sfinansowała Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski przy współpracy Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jego autorami jest dwóch współpracujących z fundacją księży: Tomasz Liszewski i Krzysztof Matuszewski. Vademecum jest częścią serii „ABC dobrych praktyk w zakresie ochrony dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnością i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w Kościele katolickim w Polsce”. ©℗


JAKUB PANKOWIAK, MUZYK: Zastanawiam się, jak to możliwe, że dla jednych mówienie o pedofilii w Kościele jest stawaniem po stronie słabszych, skrzywdzonych, a dla innych – atakiem na księży.


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]