Reklama

Niewygodni

Niewygodni

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia lat temu, na jubileusz 40-lecia TP, ukazał się tekst Jerzego Turowicza Kościół i polityka. Tekst, który nie był komentarzem do bieżących wydarzeń, ale próbą określenia roli i znaczenia Kościoła oraz wiary w świecie. Charakterystyczna wstawka: [- - - - ] Ustawa z dnia 31 VII 81 r., O kontroli publikacji i widowisk pojawiła się jednak już po trzecim zdaniu.
T

Tekst był zasadniczy i do dzisiaj nie stracił na aktualności, nie było raczej zamiarem Szefa obalanie siłą ustroju państwa polskiego czy “godzenie w sojusze" (a takie m.in. uzasadnienia zawierały wtrącane w tekst paragrafy ustawy o cenzurze). W numerze jubileuszowym “wycięto" też m.in. takie fragmenty: “więzień polityczny w trudnych latach 50." (ze wspomnienia o majorze Stefanie Wyrzykowskim), “Wołam więc za Janem Remem z całych sił: Niech żyje premier Turowicz" (z felietonu Kisiela; choć to można by uznać za przewrotne nawoływanie do obalenia reżimu. zwłaszcza że pod pseudonimem “Jan Rem" ukrywał się ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban...). Zdania: “Wydawnictwo Literackie nie chce wznowić »Domu«, bo treść książki jest obca wytycznym polityki wydawniczej, Znak nie może, bo uzyskuje w roku zezwolenie na publikację zaledwie kilku pozycji. A kiedy nie ma szansy na wydanie książki, to po...

5209

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]