Reklama

Nieuzasadnione podejrzenie

Nieuzasadnione podejrzenie

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Jest ich wPolsce ponad pięć ipół tysiąca, zczego ok. 4,3 tys. pracuje na pierwszej linii - wprokuraturach rejonowych (reszta wprokuraturach okręgowych, apelacyjnych iProkuraturze Krajowej). Rocznie przez ich ręce przechodzi ponad półtora miliona spraw. Wostatnich latach itygodniach stali się gwiazdami medialnych newsów ikomentarzy.
T

Teoretycznie prokuraturę można by zlikwidować. Konstytucja RP z 1997 r. nie wspomina o jej istnieniu, choć pojawia się w niej - dość marginalnie - Prokurator Generalny. Jest rzeczą charakterystyczną, że aktem prawnym określającym szczegółową organizację i zadania prokuratury jest ustawa pochodząca jeszcze z 1985 r., którą potem, co prawda, wielokrotnie nowelizowano, nigdy jednak nie zastąpiono nową regulacją. To bodaj ostatnia ważna instytucja państwowa, która wciąż za podstawę swojego działania ma prawo pochodzące z czasów PRL-u.

Oskarżyciel publiczny

Podstawowym zadaniem prokuratorów jest "strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw". To oni przygotowują akty oskarżenia i następnie, jako oskarżyciele publiczni, występują w sądach z prawem skarżenia nietrafnych, ich zdaniem, rozstrzygnięć. To oni, w ...

8594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]