Reklama

Nieuzasadnione podejrzenie

Nieuzasadnione podejrzenie

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Jest ich wPolsce ponad pięć ipół tysiąca, zczego ok. 4,3 tys. pracuje na pierwszej linii - wprokuraturach rejonowych (reszta wprokuraturach okręgowych, apelacyjnych iProkuraturze Krajowej). Rocznie przez ich ręce przechodzi ponad półtora miliona spraw. Wostatnich latach itygodniach stali się gwiazdami medialnych newsów ikomentarzy.
T

Teoretycznie prokuraturę można by zlikwidować. Konstytucja RP z 1997 r. nie wspomina o jej istnieniu, choć pojawia się w niej - dość marginalnie - Prokurator Generalny. Jest rzeczą charakterystyczną, że aktem prawnym określającym szczegółową organizację i zadania prokuratury jest ustawa pochodząca jeszcze z 1985 r., którą potem, co prawda, wielokrotnie nowelizowano, nigdy jednak nie zastąpiono nową regulacją. To bodaj ostatnia ważna instytucja państwowa, która wciąż za podstawę swojego działania ma prawo pochodzące z czasów PRL-u.

Oskarżyciel publiczny

Podstawowym zadaniem prokuratorów jest "strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw". To oni przygotowują akty oskarżenia i następnie, jako oskarżyciele publiczni, występują w sądach z prawem skarżenia nietrafnych, ich zdaniem, rozstrzygnięć. To oni, w ...

8594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]