Ładowanie...
Nieuzasadnione podejrzenie
Teoretycznie prokuraturę można by zlikwidować. Konstytucja RP z 1997 r. nie wspomina o jej istnieniu, choć pojawia się w niej - dość marginalnie - Prokurator Generalny. Jest rzeczą charakterystyczną, że aktem prawnym określającym szczegółową organizację i zadania prokuratury jest ustawa pochodząca jeszcze z 1985 r., którą potem, co prawda, wielokrotnie nowelizowano, nigdy jednak nie zastąpiono nową regulacją. To bodaj ostatnia ważna instytucja państwowa, która wciąż za podstawę swojego działania ma prawo pochodzące z czasów PRL-u.
Oskarżyciel publiczny
Podstawowym zadaniem prokuratorów jest "strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw". To oni przygotowują akty oskarżenia i następnie, jako oskarżyciele publiczni, występują w sądach z prawem skarżenia nietrafnych, ich zdaniem, rozstrzygnięć. To oni, w ...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]