Reklama

Nieudana rewolucja

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Rozdźwięk pomiędzy tym, do czego aspiruje spektakl, a tym, jaki wywołuje oddźwięk, jest miejscami smutny i kłopotliwy. Kleczewską zawodzi instynkt.
"

"Marat/Sade" Mai Kleczewskiej to przede wszystkim sceny zbiorowe, angażujące kilkudziesięciu wykonawców, rozegrane na rozległej i niemal pustej scenie Teatru Narodowego. Spektakl płynie wolno i majestatycznie, każda scena trwa dziesięć, dwadzieścia minut, rozbrzmiewa muzyka poważna, kostiumy są jednolite, utrzymane w bieli i czerni z dodatkiem niebieskiego... Po rocznej przerwie Kleczewska powróciła z propozycją teatru swoiście monumentalnego, opartego na potędze i patosie scenicznego obrazu, wykonanego z instytucjonalnym rozmachem i rzemieślniczą starannością. To estetyczne novum pachniało zwrotem w teatrze Kleczewskiej, który od kilku lat znajduje się w artystycznym impasie. Niestety, zaproponowane w "Marat/Sade" zmiany inscenizacyjnej formuły wydają się tyleż widowiskowe, co powierzchowne.

Partytura spektaklu złożona została z fragmentów dramatu Petera...

4491

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]