Reklama

Niespokojna emerytura padre Benedetto

Niespokojna emerytura padre Benedetto

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI zaprosił dziennikarza, aby oświadczyć, że nie ingeruje w dyskusję o rozwiedzionych i nie jest „papieżem równoległym”. Skąd taka deklaracja?
Fot. Maurizio Brambatti / PAP / EPA
Z

Zaproszenie przyszło nieoczekiwanie. Pół godziny, tyle czasu emerytowany papież chce poświęcić na spotkanie – usłyszał Jörg Bremer. Rzymski korespondent niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine” został pierwszym dziennikarzem, któremu Benedykt XVI udzielił wywiadu od chwili, gdy w lutym 2013 r. złożył urząd.
Bo choć papież-emeryt, który mieszka jakby za klauzurą – na terenie Watykanu, w klasztorze Mater Ecclesiae – przyjmuje gości (głównie biskupów, a także starych przyjaciół z Niemiec i wydawcę swych książek), to nigdy nie udziela wywiadów. Ani nie pojawia się publicznie: od złożenia urzędu uczynił to tylko trzykrotnie (ostatnio na beatyfikacji Pawła VI), za każdym razem na zaproszenie następcy.
Ale teraz zrobił wyjątek – i zasadny jest pogląd, że chciał tego spotkania równie mocno co dziennikarz zaproszony w ten grudniowy dzień, w porze tuż przedobiedniej, do...

6197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

bp Gądecki, rozważa już i poddaje krytyce tezę, że konkubinat może być stopniem w drodze do świętości, to errata padre Benedetto wydaje się zrozumiała, bo przecież jak powiedział jeden ze Świętych (niestety zapomniałem który), komunia nie jest dla świętych, ale dla tych którzy są w drodze do świętości. Zrozumiała zatem, z jednych względów, ale niezrozumiała z innych, bo przecież wiadomo, że ojciec Benedykt nie miał takiej samej wiedzy wtedy, niż ta, którą ma teraz. A może właśnie po tej erracie stało się to wiadome? Kto wie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]