Reklama

Nieskończona rewolucja

Nieskończona rewolucja

20.02.2012
Czyta się kilka minut
Rok temu w Libii wybuchła rewolucja, która zamieniła się w wojnę domową; zginęło w niej 30 tys. ludzi. Dziś, pięć miesięcy po obaleniu Kaddafiego, Tymczasowa Rada Narodowa nadal nie potrafi opanować chaosu w kraju.
Ź

Źródeł tego chaosu jest wiele, a jednym z głównych jest fakt, że około trzystu różnych milicji powstańczych – czyli, jak się ocenia, 150 tys. uzbrojonych Libijczyków – nie ma zamiaru składać broni. Przynajmniej do wyborów parlamentarnych, zapowiedzianych na czerwiec.

Szpital w Nalut

W lipcu ubiegłego roku, zanim jeszcze powstańcza ofensywa z Gór Zachodnich zeszła na Trypolis, znalazłem się w mieście Nalut. Co jakiś czas spadały na nie rakiety z wyrzutni „Grad”, wystrzeliwane przez siły Muammara Kaddafiego. Miejscowi Libijczycy powtarzali mi – podobnie jak w innych miejscach – że kiedy złapią dyktatora, to urządzą mu uczciwy proces, że szybko odbudują kraj i ustanowią demokratyczny, rzecz jasna, porządek.

W Nalut chodziłem po ogromnym szpitalu, który Kaddafi wybudował w tym prowincjonalnym miasteczku, aby udobruchać nienawidzących go Berberów, i w...

9231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]