Reklama

Niepełnosprawni umysłowo uczą mądrości

Niepełnosprawni umysłowo uczą mądrości

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Ten tytuł zdaje się być prowokacją albo pobożnym życzeniem. Gdyby zamiast słowa "mądrość" pojawiło się "empatia", nie byłoby pewnie zdziwienia. Tymczasem Jean Vanier, którego życie i dzieło stało się inspiracją dla lutowego "Znaku", pokazuje, że chodzi o mądrość. Szkopuł tylko w tym, by umieć się na nią otworzyć.
W

W wywiadzie udzielonym "Znakowi" Vanier pokazuje, jak doświadczenie bycia z ludźmi zranionymi zmieniło jego rozumienie ludzkiej kondycji, Ewangelii, Kościoła, polityki, a nawet gospodarki. Dostrzegł, że kruchość jest warunkiem otwarcia i miłości, że sensem Dobrej Nowiny jest wychodzenie do obcych i ubogich, że istotą Kościoła jest ryzykowna misja, a nie bezpieczne konserwowanie tożsamości, że polityka ma budować wspólnotowe więzi i opierać się na pokorze wobec prawdy o człowieku, że celem gospodarki wreszcie nie powinien być wyłącznie zysk, ale zrównoważony rozwój, który uwzględnia los ubogich i wykluczonych. O mądrości tej piszą przejmująco rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych umysłowo. Bodaj najważniejsza nauka, którą wyciągnęli ze swego losu, brzmi: intelekt to nie wszystko. I dodatkowa: podchodź do życia wprost, ufaj dotykowi, spojrzeniu i czułości.

...
1132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]