Reklama

Niemcy – wspólnie dla Europy

Niemcy – wspólnie dla Europy

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Już w środę, 10 października, pierwsza część nowego cyklu: dobrze mieć sąsiada
N

Niemcy są w ostatnich dekadach jednym z naszych najspokojniejszych sąsiadów. Od dłuższego czasu nie ma konfliktów na linii Warszawa–Berlin, bowiem wykonaliśmy ciężką pracę. Zdołaliśmy przeprowadzić debaty na temat wspólnej, najczęściej bolesnej historii, dzięki czemu pojednanie stało się faktem. Nauczyliśmy się też wspólnie robić interesy i realizować projekty kulturalne. Tabloidowe konflikty nie są w stanie zepsuć dobrej współpracy. Nie bez powodów minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, wskazuje na współpracę Berlina i Warszawy jako na wzór. Współpraca ta bowiem napędza polską gospodarkę. Także na forum międzynarodowym Polska i Niemcy występują wspólnie – dobry przykład to choćby inicjatywy w Europie Wschodniej.

I podczas gdy na wschodniej granicy co rusz wybuchają afery – w przypadku Białorusi nieraz już skutkowały zamrożeniem stosunków dyplomatycznych – na...

3253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]