Dobrze mieć sąsiada

W dniach 3 – 4 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Dobrze mieć sąsiada” poświęcona obywatelskiemu i samorządowemu wymiarowi polskiej polityki zagranicznej...

10.12.2012

Czyta się kilka minut

 /
/

Tematy dyskusji konferencyjnych stanowiły rozwinięcie zagadnień poruszanych w dodatkach „Tygodnika Powszechnego”, które od października ukazywały się w cyklu pod tym samym tytułem. Opisywaliśmy w nich inicjatywy podejmowane przez samorządy lokalne i organizacje pozarządowe po obu stronach polskich granic (dodatki można przeczytać na stronach www.tygodnik.onet.pl). Do udziału w konferencji zaprosiliśmy ekspertów, dziennikarzy i przedstawicieli samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych.

Konferencję otworzyli: prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego Aleksander Kardyś oraz zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” Michał Okoński. Na sali obecni byli także m.in. konsulowie generalni: USA – Ellen Germain, Niemiec – Werner Köhler, Ukrainy – Witalij Maksymenko oraz Słowacji – Marek Lisansky.


W ramach konferencji odbyło się pięć dyskusji panelowych:


„Ukraina i Białoruś: w poczekalni Europy”. W panelu udział wzięli: Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Roman Kabaczij – ukraiński historyk i publicysta, Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich i Martyna Michalik z Fundacji Edukacja dla Demokracji. Prowadzącym był Marcin Żyła z „Tygodnika Powszechnego”.


„Czechy i Słowacja: blisko i spokojnie”. W panelu uczestniczyli: Václav Burian – tłumacz, krytyk literacki, publicysta, prof. Jacek Baluch – b. ambasador RP w Czechosłowacji i Czechach, Janusz Okrzesik – b. działacz „Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej”. Dyskusję prowadził Łukasz Grzesiczak z portalu Novinka.


„Litwa. Czy to jeszcze przyjaźń?”. W dyskusji wzięli udział: prof. Egidijus Aleksandravičius z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Wilnie, Łukasz Galusek z Międzynarodowego Centrum Kultury i Wojciech Wróblewski – b. ambasador RP w Estonii. Rozmowę prowadził Piotr Oleksy z „Nowej Europy Wschodniej”.


„Rosja. Zastój władzy, przebudzenie społeczeństwa”. Udział wzięli: Dmitrij Babicz z radia „Gołos Rossji”, Martyna Kwiatkowska z Fundacji Edukacja dla Demokracji, Sławomir Popowski z „Nowej Europy Wschodniej”, Iwan Preobrażeński z Agencji RosBałt oraz Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich. Panel prowadziła Anna Łabuszewska.


„Niemcy: wspólnie dla Europy” z udziałem: Gerharda Gnaucka z „Die Welt”, Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, Renaty Kopyto z Domu Norymberskiego, Corneliusa Ochmanna z Fundacji Bertelsmanna. Panel prowadził Arkadiusz Stempin z Wyższej Szkoły Europejskiej.


Na zakończenie uczestnicy konferencji obejrzeli film dokumentujący polsko-niemiecki projekt teatralny „Kraków–Berlin–XPRS”.


Niebawem na stronie www.powszech.net/sasiedzi ukaże się obszerna relacja oraz serwis wideo z tego wydarzenia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2012