Reklama

Niemcy: wakacyjna fala covidu

Niemcy: wakacyjna fala covidu

27.06.2022
Czyta się kilka minut
N

Nowy podtyp omikrona, nazwany BA.5, jest już dominujący w Niemczech – stwierdził w cotygodniowym raporcie Instytut Kocha, główna instytucja monitorująca za Odrą przebieg epidemii. Wraz z rozprzestrzenianiem się tego podtypu, który jest bardziej zakaźny niż „stary” Omikron, rosną statystyki: w ostatnim tygodniu było to dziennie średnio ponad 80 tys. nowych infekcji i ok. 80 zgonów. Rośnie też, choć powoli, liczba pacjentów na intensywnej terapii: na początku czerwca było ich 600, a w połowie ubiegłego tygodnia 810. Najbardziej dotknięte nową falą są osoby w wieku 70-79 lat (stanowią 32 proc. zakażonych) – może dlatego, że notuje się sporo ognisk infekcji w domach opieki.

Instytut Kocha stwierdza, że ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia podtypem BA.5 jest niewielkie w przypadku osób zaszczepionych, ale zaleca ostrożność i unikanie okazji, gdzie można się zakazić. Wirusolog Christian Drosten uważa, że po wakacjach należy spodziewać się bardzo wysokich wskaźników zakażeń, choć mniej osób niż w 2021 r. będzie chorować ciężko. Tymczasem konsorcjum BioNTech/Pfizer ogłosiło, że przygotowało szczepionkę, która jest skuteczna przeciw nowym wariantom covidu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]