Reklama

Ładowanie...

Niemcy: gwałty i statystyki

Niemcy: gwałty i statystyki

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Dwa przypadki gwałtów, w których podejrzani są azylanci, na nowo wywołały w Niemczech temat przestępczości na tle seksualnym wśród imigrantów.
W

We Fryburgu siedmiu młodych Syryjczyków i Niemiec zgwałciło 18-letnią studentkę. Poruszenie wywołała drastyczność czynu (główny sprawca, 22-latek, odurzył kobietę „pigułką gwałtu” na dyskotece, zgwałcił w parku, po czym zachęcał do tego kolegów; trwało to wiele godzin), jak też fakt, że choć był on podejrzany o liczne przestępstwa (pobicia, handel narkotykami, także gwałt), pozostawał na wolności. Również inni aresztowani są notowani, ale z powodu wojny w Syrii nie można było ich wydalić. Z kolei w Monachium aresztowano pięciu młodych Afgańczyków: mieli gwałcić 16-latkę, która była partnerką jednego z aresztowanych. 20-letni chłopak miał zmuszać ją do seksu z kolegami.

Z danych BKA („niemieckiego FBI”) wynika, że w Niemczech rośnie liczba przestępstw na tle seksualnym z udziałem imigrantów. W 2017 r. odnotowano 40 tys. podejrzanych o takie przestępstwa, z czego ponad 11 tys. nie było Niemcami. Wśród sprawców 13proc. pochodziło z Syrii, a po 11 proc. z Afganistanu i Turcji. Kryminolodzy różnie interpretują te dane. Zdaniem jednych ofiary częściej zgłaszają się, gdy sprawcą jest imigrant. Inni wskazują na uwarunkowania kulturowe (inne wyobrażenie o relacjach kobieco-męskich) i społeczne (podatność na przestępczość u młodych samotnych mężczyzn). Pełnomocniczka rządu ds. integracji apeluje, by dla azylantów organizować kursy na temat równouprawnienia. ©℗

Czytaj także: Ewa Wanat: Uchodźcy z niemieckiego raju

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]