Reklama

Niemcy: gwałty i statystyki

Niemcy: gwałty i statystyki

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Dwa przypadki gwałtów, w których podejrzani są azylanci, na nowo wywołały w Niemczech temat przestępczości na tle seksualnym wśród imigrantów.
W

We Fryburgu siedmiu młodych Syryjczyków i Niemiec zgwałciło 18-letnią studentkę. Poruszenie wywołała drastyczność czynu (główny sprawca, 22-latek, odurzył kobietę „pigułką gwałtu” na dyskotece, zgwałcił w parku, po czym zachęcał do tego kolegów; trwało to wiele godzin), jak też fakt, że choć był on podejrzany o liczne przestępstwa (pobicia, handel narkotykami, także gwałt), pozostawał na wolności. Również inni aresztowani są notowani, ale z powodu wojny w Syrii nie można było ich wydalić. Z kolei w Monachium aresztowano pięciu młodych Afgańczyków: mieli gwałcić 16-latkę, która była partnerką jednego z aresztowanych. 20-letni chłopak miał zmuszać ją do seksu z kolegami.

Z danych BKA („niemieckiego FBI”) wynika, że w Niemczech rośnie liczba przestępstw na tle seksualnym z udziałem imigrantów. W 2017 r. odnotowano 40 tys. podejrzanych o takie przestępstwa, z czego ponad 11 tys. nie było Niemcami. Wśród sprawców 13proc. pochodziło z Syrii, a po 11 proc. z Afganistanu i Turcji. Kryminolodzy różnie interpretują te dane. Zdaniem jednych ofiary częściej zgłaszają się, gdy sprawcą jest imigrant. Inni wskazują na uwarunkowania kulturowe (inne wyobrażenie o relacjach kobieco-męskich) i społeczne (podatność na przestępczość u młodych samotnych mężczyzn). Pełnomocniczka rządu ds. integracji apeluje, by dla azylantów organizować kursy na temat równouprawnienia. ©℗

Czytaj także: Ewa Wanat: Uchodźcy z niemieckiego raju

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]