Reklama

Niedziela niech będzie dla nas

Niedziela niech będzie dla nas

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Prezydent podpisał ustawę zakazującą handlu w niedziele, za sprawą której będziemy stopniowo przyzwyczajać się do konsumpcyjnego postu w ostatnim dniu weekendu.
P

Pierwsza niedziela wolna od handlu przypadnie już 11 marca. Od 2020 r. zakupy będą możliwe tylko od poniedziałku do soboty.

W ustawie pozostawiono jednak niedzielną furtkę m.in. dla sklepików przy stacjach benzynowych, nic nie stoi więc na przeszkodzie, by przy każdym supermarkecie otworzyć stację paliw. W końcu największy w tej branży Orlen, który ma 1758 stacji, poprosił niedawno akcjonariuszy o zgodę na rozszerzenie działalności m.in. o sprzedaż hurtową mięsa i wędlin, sprzętu RTV i AGD, kosmetyków, farmaceutyków oraz obuwia i biżuterii. Inni rozważają zamianę sklepów stacjonarnych w tzw. showroomy, w których klienci będą mogli w niedziele jedynie obejrzeć lub przymierzyć produkty, a następnie kupić je online i odebrać na miejscu.

Rynek nie znosi próżni – mawiają ekonomiści. O tym, czy wyrwanie jednego dnia z siedmiodniowego karnawału konsumpcji rzeczywiście tworzy próżnię, ostatecznie zdecydują jednak klienci. Pomysł na niedzielę nie kończy się przecież na zakupach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]