Reklama

Niech sczezną sezony!

Niech sczezną sezony!

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Minęły czasy arystokracji, opuszczającej duszne miasto na całe lato – a wraz z nią minęła podstawa dla istnienia artystycznego sezonu. Szkoda, że projekty reform życia kulturalnego nie dostrzegają tego tematu.
N

Na jak długie wybierają się Państwo urlopy? Na tydzień czy na dwa? Resztę wakacji spędzimy w mieście, które w letnich miesiącach bynajmniej nie zamiera. Zamiera jednak większość instytucji kulturalnych, bo oto nadeszła przerwa międzysezonowa. Choć nie ułatwia im to wcale funkcjonowania (bo artystycznie rozliczają się od jesieni do wiosny, a budżetowo wg lat kalendarzowych), opery czy filharmonie w imię idei „sezonu” rezygnują z normalnej pracy na bite trzy miesiące.

Regularnie doświadczam anachroniczności tej idei, gdy w lutym przedzieram się na koncert przez malownicze hałdy błota pośniegowego albo też gdy w ciepły i jasny wieczór w lipcu mogę sobie pójść co najwyżej na spacer. Sezon się skończył – powinno nas (całej potencjalnej publiczności) tu nie być! A jednak, choć najwyraźniej trudno to dostrzec, minęły czasy arystokracji, opuszczającej duszne miasto na...

6463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]