Ładowanie...
Nie żyje kard. George Pell, kontrowersyjny hierarcha z Australii

Wszyscy powinniśmy odczuwać wstyd. Ofiarom należy się współczucie i opieka, a odpowiedzialni za te zbrodnie muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości” – mówił Benedykt XVI w Sydney, podczas Światowych Dni Młodzieży w 2008 r. Przyjechał tam na zaproszenie kard. George’a Pella, którego życie było wyjątkowym przykładem zmagania się Kościoła ze zbrodnią i sprawiedliwością.
Niewinnie oskarżony
Był najwyższym dostojnikiem Kościoła, którego sąd państwowy skazał za wykorzystanie seksualne dziecka. Po 13 miesiącach spędzonych w areszcie i więzieniu został całkowicie oczyszczony z zarzutów przez Sąd Najwyższy Australii (w 2020 r.). Choć nie ukrywał, że – jak wielu kościelnych hierarchów – ponosi „odpowiedzialność moralną i duszpasterską” za przestępstwa księży. „Jeśli jakiś kapłan zaprzeczał, zdecydowanie byłem skłonny mu uwierzyć” – zeznawał w 2016 r. przed Królewską Komisją...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]