Reklama

Nie o mięso (tylko) tu chodzi

Nie o mięso (tylko) tu chodzi

27.11.2006
Czyta się kilka minut
Brak mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej ze strony wszystkich 25 krajów sprawił, że na szczycie Unia--Rosja w Helsinkach nie rozpoczęto rozmów nad nowym Porozumieniem o Partnerstwie i Współpracy (tzw. PCA II). Polska podtrzymała swój sprzeciw - i słusznie. Im więcej się bowiem zastanawiają nad nim w Europie, tym lepiej rozumieją wyzwania stojące przed Unią w jej relacjach z Rosją.
Z

Zaczęło się od mięsa, nic więc dziwnego, że mięso powraca właśnie teraz: prokuratura w Tarnowie, która od miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie sfałszowanych certyfikatów mięsnych (one to stały się pretekstem nałożenia przez Rosję embarga na polskie produkty) ustaliła, że podrobione dokumenty dotyczyły partii towaru wyprodukowanej w USA, która do Rosji trafiła przez terytorium Litwy. Co więcej, brak polskich znaków diakrytycznych na zakwestionowanych certyfikatach wskazuje, że fałszerstwa dokonano poza terytorium Polski, a charakter błędów językowych pozwala sądzić, iż odpowiedzialna jest za nie osoba rosyjskojęzyczna.

Jeśli na takiej podstawie Rosja ukarała Polskę, to na podobnej zasadzie można by karać np. Francję za to, że bułgarscy czy ukraińscy producenci wina musującego określają je mianem "szampana".

Zresztą nawet gdyby Polska miała coś...

7255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]