Reklama

Ładowanie...

Nie o mięso (tylko) tu chodzi

27.11.2006
Czyta się kilka minut
Brak mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej ze strony wszystkich 25 krajów sprawił, że na szczycie Unia--Rosja w Helsinkach nie rozpoczęto rozmów nad nowym Porozumieniem o Partnerstwie i Współpracy (tzw. PCA II). Polska podtrzymała swój sprzeciw - i słusznie. Im więcej się bowiem zastanawiają nad nim w Europie, tym lepiej rozumieją wyzwania stojące przed Unią w jej relacjach z Rosją.
Z

Zaczęło się od mięsa, nic więc dziwnego, że mięso powraca właśnie teraz: prokuratura w Tarnowie, która od miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie sfałszowanych certyfikatów mięsnych (one to stały się pretekstem nałożenia przez Rosję embarga na polskie produkty) ustaliła, że podrobione dokumenty dotyczyły partii towaru wyprodukowanej w USA, która do Rosji trafiła przez terytorium Litwy. Co więcej, brak polskich znaków diakrytycznych na zakwestionowanych certyfikatach wskazuje, że fałszerstwa dokonano poza terytorium Polski, a charakter błędów językowych pozwala sądzić, iż odpowiedzialna jest za nie osoba rosyjskojęzyczna.

Jeśli na takiej podstawie Rosja ukarała Polskę, to na podobnej zasadzie można by karać np. Francję za to, że bułgarscy czy ukraińscy producenci wina musującego określają je mianem "szampana".

Zresztą nawet gdyby Polska miała coś...

7255

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]