Reklama

Ładowanie...

Nie będę feministką

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania: Nie odmienimy świata ogłaszając, że baba ma być jak chłop, a chłop jak baba. Chcę, by każdy miał możliwość realizowania się tak, jak chce. Rozmawiali Małgorzata Bilska i Michał Kuźmiński
M

Małgorzata Bilska, Michał Kuźmiński: Jak to możliwe, że pełnomocnik rządu ds. równego traktowania jest przeciwko parytetom ustawowym?

Elżbieta Radziszewska: Parytety z przymusu się nie sprawdzają - w pięciu krajach europejskich, gdzie je wprowadzono, skutkują np. 14- czy 18-procentowym wynikiem wyborczym kobiet. Sama obecność kobiet na listach nie wystarczy - wyborca postawi krzyżyk przy kimś, kto potrafi przekonać go do siebie. Trzeba raczej uzbroić kobiety w taką umiejętność.

Jeżdżąc po Polsce, spotykam kobiety-wójtów czy burmistrzów. One wygrywają w wyborach bezpośrednich ze wszystkimi konkurentami bez względu na płeć. A parytetu ustawowego w wyborach do rad gmin według propozycji Kongresu Kobiet i tak by nie było - bo w gminach do 20 tys. mieszkańców przeprowadza się wybory większościowe. Podobnie w wyborach do Senatu....

19166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]