Reklama

Nasze czarne złoto

Nasze czarne złoto

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Pięć złotych za litr benzyny: płacąc taką cenę, wielu Polaków uświadamia sobie w tych dniach, co znaczą wieszczenia analityków o cenie ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę w 2011 roku. Czym możemy zastąpić ropę?
P

Płacąc taką cenę, być może wielu z nas zastanawia się: jakie są możliwości wymiany "czterech kółek" na coś, co w niedalekiej przyszłości zawiezie nas do pracy i dzieci do szkoły, a czego cena nie będzie uzależniona od widzimisię szejków naftowych oraz Rosjan, dzierżących kurek Rurociągu Przyjaźń.

W długiej perspektywie - czyli jakichś 50 lat - kwestia tego, jak będziemy się przemieszczać, interesuje większość z nas umiarkowanie: wtedy będziemy w takim wieku, że to już nie będzie nasze zmartwienie. Tymczasem prawdopodobnie w takim okresie całkowicie zmieni się energetyka na świecie, gdyż istnieją szanse na uruchomienie reaktorów na fuzję termojądrową, gdzie paliwem będą ciężkie jądra wodoru - a tych mamy w dowolnym jeziorze takie ilości, że z pewnością nie będzie problemu z zaopatrzeniem w surowiec. Jednak do tego czasu trzeba czymś jeździć, a galopujące ceny...

8074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]