Reklama

Najważniejsza jest niezależność

Najważniejsza jest niezależność

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Rzadko się w Polsce zdarza, żeby wysoki urzędnik państwowy cieszył się uznaniem nie tylko fachowców, ale i zwykłych ludzi. A tak właśnie jest w przypadku obecnej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej, która zyskała szacunek klientów firm telekomunikacyjnych za doprowadzenie do obniżenia cen połączeń telefonicznych. Stąd zainteresowanie, a nawet zaniepokojenie pogłoskami o jej dymisji wskutek konfliktu z Ministerstwem Infrastruktury.
C

Chodziło w nim o lansowany przez UKE plan podziału Telekomunikacji Polskiej na dwie firmy, z których jedna miałaby odpowiadać za dostępne dla wszystkich operatorów łącza, a druga - zajmować się usługami. W opinii resortu infrastruktury takiej operacji przeprowadzić się jednak nie da, bo nie ma stosownych przepisów.

Niby wszystko się wyjaśniło: Anna Streżyńska zapewnia, że o dymisji mówiła warunkowo, a minister Cezary Grabarczyk podkreśla, że to nie konflikt, tylko zwyczajny spór i że w zasadzie wcale nie jest pomysłowi UKE przeciwny. Nawet jeśli tak jest, to ten spór zwrócił uwagę na kwestię istotniejszą niż podział TP SA: prawne usytuowanie instytucji regulujących funkcjonowanie konkretnych dziedzin gospodarki. Jak bardzo jest to istotne, widać na przykładzie Rady Polityki Pieniężnej.

Aby takie instytucje dobrze pełniły swoją funkcję, muszą...

1443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]