Reklama

Ładowanie...

Najpilniej strzeżona tajemnica Kościoła

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Andrea Tornielli, watykanista: Ludziom władzy jest obojętne, czy papież dopuści rozwodników do komunii. Jeśli natomiast domaga się zmian strukturalnych i wpływa na sumienia, wywołuje u nich strach.
Andrea Tornielli Fot. Archiwum prywatne
P

PAWEŁ BRAVO: „Ta ekonomia zabija” – to cytat z adhortacji „Evangelii gaudium” i jednocześnie tytuł Pana najnowszej książki opracowanej wraz z Giacomem Galeazzim. Sądzi Pan, że papież Franciszek chce nas przekonać o nieprzystawaniu chrześcijaństwa do kapitalizmu?
ANDREA TORNIELLI: Jeśli już, byłoby to nieprzystawanie chrześcijaństwa do pewnego typu gospodarki, która stawia w centrum pieniądz, a nie człowieka. Praca nie jest już wcale ważna, a pieniądz służy tylko dalszemu pomnażaniu siebie samego – staje się złotym cielcem. Chrześcijaństwo w pewien sposób przyczyniło się do narodzin kapitalizmu w średniowieczu, tworząc ramy mentalne dla wolnego handlu, nie widzę więc zasadniczej sprzeczności, lecz sprzeciw wobec tego konkretnego modelu gospodarki.

Opracowaliśmy tę książkę, by pokazać, że w społecznej nauce Kościoła istnieją ważne...

14652

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]