Reklama

Najpilniej strzeżona tajemnica Kościoła

Najpilniej strzeżona tajemnica Kościoła

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Andrea Tornielli, watykanista: Ludziom władzy jest obojętne, czy papież dopuści rozwodników do komunii. Jeśli natomiast domaga się zmian strukturalnych i wpływa na sumienia, wywołuje u nich strach.
Andrea Tornielli Fot. Archiwum prywatne
P

PAWEŁ BRAVO: „Ta ekonomia zabija” – to cytat z adhortacji „Evangelii gaudium” i jednocześnie tytuł Pana najnowszej książki opracowanej wraz z Giacomem Galeazzim. Sądzi Pan, że papież Franciszek chce nas przekonać o nieprzystawaniu chrześcijaństwa do kapitalizmu?
ANDREA TORNIELLI: Jeśli już, byłoby to nieprzystawanie chrześcijaństwa do pewnego typu gospodarki, która stawia w centrum pieniądz, a nie człowieka. Praca nie jest już wcale ważna, a pieniądz służy tylko dalszemu pomnażaniu siebie samego – staje się złotym cielcem. Chrześcijaństwo w pewien sposób przyczyniło się do narodzin kapitalizmu w średniowieczu, tworząc ramy mentalne dla wolnego handlu, nie widzę więc zasadniczej sprzeczności, lecz sprzeciw wobec tego konkretnego modelu gospodarki.

Opracowaliśmy tę książkę, by pokazać, że w społecznej nauce Kościoła istnieją ważne...

14652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]