Reklama

Ładowanie...

Najpierw Chrystus, potem wspólnota

Najpierw Chrystus, potem wspólnota

22.01.2018
Czyta się kilka minut
„Powinniśmy głosić Ewangelię, żyć Nią, aby w ten sposób przyciągać do Chrystusa, żeby fascynować Chrystusem. Nie naszą wspólnotą, nie nami samymi, ale Chrystusem!
M

Mamy przyciągać do Chrystusa, a nie werbować nowe osoby” – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dodawał, że największymi zagrożeniami dla ekumenizmu są synkretyzm i prozelityzm. – Dopasowywanie się do innych, kosztem własnej tożsamości, niesie dewastujące skutki. Rujnuje nas samych i innych. W dialogu ekumenicznym każdy musi wiedzieć, kim jest.

Z kolei podczas krakowskich obchodów ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz tutejszej parafii prawosławnej, podkreślał, że „czasy Kościoła, oprócz dat schizm i podziałów, wyznacza jeszcze jedna, bardzo ważna data: 1908 rok, czyli rozpoczęcie działań ekumenicznych”.

Obchody Tygodnia trwały od 18 do 25 stycznia, w jego trakcie wierni różnych obrządków chrześcijańskich spotykali się na nabożeństwach oraz debatach, tegorocznym hasłem tygodnia jest zdanie z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]