Reklama

Najniższy pułap

Najniższy pułap

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Podczas gdy na spełnienie obietnicy IV Rzeczypospolitej przyjdzie jeszcze poczekać, już sam wynik wyborów w Polsce - podwójne zwycięstwo PiS - oznacza dla stosunków polsko--niemieckich głęboką cezurę.
P

Po raz pierwszy po 1989 r. władzę w Polsce przejmuje ugrupowanie, które w jednoznacznie krytyczny sposób ocenia politykę wobec Niemiec prowadzoną przez dotychczasowe rządy. Jeśli jednym z filarów polityki zagranicznej ostatnich 15 lat była “stawka na Niemcy", to wraz z tegorocznymi wyborami doktryna ta ostatecznie odchodzi w przeszłość. Także niemieckie reakcje na wyniki wyborów w Polsce świadczą, że znaleźliśmy się w nowej sytuacji.

Jeśli od pewnego czasu - z uwagi na spory o “Centrum przeciw Wypędzeniom", odszkodowania czy europejski traktat konstytucyjny - mówiono o kryzysie zaufania i rozumienia się między Polską a Niemcami, to dziś stan ten osiągnął apogeum. Nowi przywódcy Polski szczycą się brakiem jakichkolwiek kontaktów z Niemcami, a niemieckie elity polityczne reagują z ledwie skrywaną irytacją i zaniepokojeniem na wynik polskich wyborów.

...
4630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]