Reklama

Nadzieja w klawiszach

Nadzieja w klawiszach

05.01.2007
Czyta się kilka minut
Nie wiem, kto to wymyślił: MEN odgórnie czy terenowi funkcjonariusze z gorliwości. Ale pomysł "godzin wychowawczych" dla uczniów gimnazjów i liceów, przeprowadzanych w zakładach karnych przez ich personel, chwycił. Na razie - jak czytam - w Nowym Sączu. Krakowski areszt śledczy ma wątpliwości, ale "nie odmówi" szkołom, które się zgłoszą. Do nowosądeckiego zakładu chętne szkoły czekają w kolejce. Aprobujący pomysł przypominają, że - chwała Bogu zresztą - uczniowie biorą w tym udział dobrowolnie i za zgodą rodziców. Oglądają też tylko puste pomieszczenia, bez kontaktu z osadzonymi. "Dawno nie widziałam takiego zainteresowania" - chwali jedna z nauczycielek.
W

Właściwie nic tu dziwić nie powinno. Od pewnego czasu panuje atmosfera przypominająca gorączkę: troska o kształtowanie wchodzących w życie obywatelskie jest zmasowana, ujednolicana i sięga po działania, w które najbardziej się wierzy. A do nich należy przede wszystkim strach i dotkliwość represji. Dlatego mamy już ok. trzydziestu tysięcy aresztowanych i bez wyroku, a nawet bez aktu oskarżenia, przetrzymywanych w więzieniach nawet latami. Nawet wpłata poręczenia majątkowego nie daje gwarancji, że sąd odpowie zgodnie z umową: wypuszczeniem na wolną stopę. Przygotowywane projekty zaostrzania wymiaru kar i obniżania wieku odpowiedzialności karnej nieletnich są z tej samej szkoły. A teraz zaczęliśmy młodzieży pokazywać więzienia.

Nie jestem specjalistką od tej dziedziny i nie wiem, czy puste cele i spacerniaki dają wyobrażenie o tym, czym jest egzystencja więźnia...

2992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]