Ładowanie...
Nadmiar czy kryzys?
Nadmiar czy kryzys?
8 miliardów przekroczyła liczba ziemian we wszechświecie. Jeszcze w 1950 r. ludzkość liczyła 2,6 mld. Powiększenie o ósmy miliard zajęło zaledwie 11 lat, ale według prognoz ONZ na kolejny poczekamy 15 lat. Za wzrost liczby ludzi odpowiada przede wszystkim wydłużenie życia i spadek śmiertelności dzieci.
O połowę, w porównaniu do lat 50., spadł za to wskaźnik dzietności. W czasopiśmie „Human Reproduction Update” ukazała się zaś analiza podsumowująca badania jakości nasienia ponad 40 tys. mężczyzn z 53 państw świata. Od 1973 r. średnia koncentracja plemników – jeden ze wskaźników męskiej płodności i dobrostanu organizmu – spadła o ponad połowę i wynosi 49 mln na mililitr. Co gorsza, w XXI w. trend spadkowy przybrał na sile, a widmo bezpłodności dotyczy mężczyzn na wszystkich kontynentach.
Publikacja nie wskazuje przyczyn spadku jakości nasienia, ale od lat mówi się o czynnikach środowiskowych, m.in. o ftalanach i bisfenolach, związkach stosowanych do produkcji kosmetyków, farb, plastikowych butelek i opakowań na żywność, które mogą dostać się do organizmu i wpływać na gospodarkę hormonalną.©
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]