Reklama

Na zawsze wolna

Na zawsze wolna

11.08.2012
Czyta się kilka minut
Maryja to prawzór tego, co przez wiarę może się stać z chrześcijaninem. Dlatego 15 sierpnia obchodzimy święto radości.
Z

Zarówno II Sobór Watykański, jak papież Paweł VI ostrzegali przed błędnymi ścieżkami i nadużyciami, które w Kościołach odłączonych mogłyby sprzyjać fałszywym wyobrażeniom o rzeczywistym nauczaniu Kościoła rzymskiego. Jeden z takich problemów może tkwić w pytaniu, czy Maryi – w odróżnieniu do innych świętych – przysługuje szczególny priorytet w oddawaniu czci. W porównaniu z pielgrzymkami do innych świętych patronek i patronów zajmuje Ona pierwsze miejsce. Wymieńmy w tym kontekście trzy hasła: dogmat wniebowzięcia Maryi do nieba, Maryja jako prawzór Kościoła, i „Maryja Matka Kościoła”. Zatrzymajmy się przy pierwszym z tych sztandarowych wyniesień Matki Jezusa.

PRZENIESIENIE Z DOCZESNOŚCI

1 listopada 1950 r. Pius XII ogłosił dogmat o wzięciu Maryi do nieba z ciałem i duszą. W wielu religiach panuje wyobrażenie, iż szczególni ludzie przeniesieni zostają z...

9336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]