Reklama

Ładowanie...

Nigdy za starzy, aby czuć się młodo

31.01.2015
Czyta się kilka minut
W zmaganiu ze starością nie chodzi tylko o wydłużenie życia. Rzecz w tym, by zapanować nad ułomnościami wieku – także duchowo.
Wieczór karnawałowy dla seniorów, poprowadzony przez 73-letnią DJ Wikę, Gdynia, styczeń 2013 r. Fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM
P

Pytanie, czy istnieje możliwość odmłodzenia się, musi oczywiście napotkać na zaprzeczenie, o ile dotyczy wieku kalendarzowego. Człowiek z siedemdziesiątką na karku nie może raptem stać się 60-latkiem. Ale – na ile problem ten dotyczy wieku biologicznego, możemy tę prognozę bez reszty zaakceptować.

Słowo „odmłodzenie” wciąż jednak jeszcze jest nadużywane. Termin bywa np. naciągany i utożsamiany z pojęciem „erotyzacja”. Współczesna gerontologia i geriatria pragną zoptymalizować ogólne poczucie pacjenta. Usunięte ma być zmęczenie, zawroty głowy, szum w uszach, poczucie ogólnego zniechęcenia, a odzyskana zdolność trwałej koncentracji, krótko mówiąc: osiągnięcie radości życia i tym samym także radości erotyki. Nie chodzi przecież li tylko o wydłużenie lat życia; rzecz w tym, aby zapanować nad ułomnościami zaawansowanego wieku.
Nie liczy się tu jednak li tylko problem starości...

9022

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]