Reklama

Ładowanie...

Opowieść o mocnej kobiecie

10.08.2014
Czyta się kilka minut
Maryja jest wystarczająco dorosła. I nie jest żadną służebnicą z konieczności, tylko kobietą, która wygłasza swe „tak” świadomie.
„Królowa Niebios”, obraz płaskorzeźbiony Fot. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
U

Uroczystość Wniebowzięcia Maryi w języku ludowym nazywana jest Świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to nazwa piękna i uzasadniona. Uzdrowicielska moc przeróżnych ziół jest symbolem zdrowia i ochrony, a o to warto prosić Boga. Przy tym mamy świadectwo urzekającej ufności we wstawiennictwo Maryi.
Dzisiejsze, na wskroś wielkanocne orędzie ogłasza, że Maryja została wzięta do rzeczywistości nieba cieleśnie. „Ciało” jawi nam się często jako przestarzałe wyrażenie dla ludzkiego organizmu. Mówiąc „ciało”, mamy jednak na myśli raczej całego człowieka; to, co oznacza i go charakteryzuje w całości jego człowieczeństwa; w odniesieniu do Maryi orędzie to opiewa zaś, że Ona dociera do Boga jako „cała kobieta”. W pierwszym rzędzie jako „kobieta mocna”, co wyraźnie akcentuje Ewangelia. I tutaj tkwi powód, że tekst kantyku Magnificat wpisuje się tak dobrze w naszą pamięć.
Podobni do...

7741

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]