Reklama

Ćwiczenia na paciorkach

Ćwiczenia na paciorkach

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Przy odmawianiu różańca potrzebny jest trening, jak w sporcie. Bo od modlącego się wymaga on duchowej formy.
Fot. Piotr Rybarczyk / FORUM
W

W październiku Kościół przypomina o modlitwie różańcowej. Różaniec jest jednocześnie modlitwą lekką i ciężką. Z jednej strony, nietrudną do przyswojenia, dla każdego dostępną. Przy tym kryje w sobie wielką moc nośną. Wpisuje się w logikę tajemnicy Wcielenia, w której zakodowane jest bez reszty Chrystusowe zbawienie dla ogółu chrześcijan. Liczy się tu każda tajemnica życia Jezusa. Nie są potrzebne żadne szczególne dary łaski lub nadzwyczajne okoliczności. Potrzebna jest li tylko krzta czasu, którą wypełnia modlitewna cisza. Różaniec to jedna z owych prostych i cudownych modlitw dla wszystkich.
Z drugiej strony, różaniec nie jest całkiem zwyczajnym ćwiczeniem dewocyjnym. Kryje w sobie wyzwanie i wymaga baczniejszej uwagi, żąda momentu zamyślenia się; można to wyrazić jednym stwierdzeniem: tej modlitwy trzeba się nauczyć. Aby stała się duchowym nawykiem, sprawnością Ducha, wymaga...

5029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]