Reklama

Ładowanie...

Ćwiczenia na paciorkach

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Przy odmawianiu różańca potrzebny jest trening, jak w sporcie. Bo od modlącego się wymaga on duchowej formy.
Fot. Piotr Rybarczyk / FORUM
W

W październiku Kościół przypomina o modlitwie różańcowej. Różaniec jest jednocześnie modlitwą lekką i ciężką. Z jednej strony, nietrudną do przyswojenia, dla każdego dostępną. Przy tym kryje w sobie wielką moc nośną. Wpisuje się w logikę tajemnicy Wcielenia, w której zakodowane jest bez reszty Chrystusowe zbawienie dla ogółu chrześcijan. Liczy się tu każda tajemnica życia Jezusa. Nie są potrzebne żadne szczególne dary łaski lub nadzwyczajne okoliczności. Potrzebna jest li tylko krzta czasu, którą wypełnia modlitewna cisza. Różaniec to jedna z owych prostych i cudownych modlitw dla wszystkich.
Z drugiej strony, różaniec nie jest całkiem zwyczajnym ćwiczeniem dewocyjnym. Kryje w sobie wyzwanie i wymaga baczniejszej uwagi, żąda momentu zamyślenia się; można to wyrazić jednym stwierdzeniem: tej modlitwy trzeba się nauczyć. Aby stała się duchowym nawykiem, sprawnością Ducha, wymaga...

5029

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]