Reklama

Ładowanie...

Na skróty (8-14 V)

15.05.2006
Czyta się kilka minut
W wieku 82 lat zmarł Jerzy Ficowski, poeta, tłumacz, wybitny badacz twórczości Brunona Schulza i kultury cygańskiej. Piszemy o nim w tym numerze "Tygodnika". W Moskwie zmarł Aleksander Zinowiew, filozof i prozaik, autor m.in. antyutopii "Przepastne wyżyny", której publikację na Zachodzie przypłacił utratą pracy, a następnie radzieckiego obywatelstwa; twórca pojęcia homo sovieticus.
"

"Inteligencja gospodaruje w mitosferze. Gospodaruje w języku symboli, w kręgu metafor, w metajęzyku wytworzonym przez wysoką kulturę i historię. Kultywuje polskie związki z Europą, szczególnie ze »śródziemnomorzem«. Mity są czymś ogromnie ważnym. Cała oświeceniowa wiedza, cały racjonalizm, skądinąd cenne, są w gruncie rzeczy zupełnie nieprzydatne przy wyznaczaniu celów. Racjonalnie możemy do celów dochodzić, ale co jest dobre, co jest godziwe, co jest potrzebne, tego się racjonalnie ustalić nie da. O tym mówią nam mity i religie. Gospodarowanie w tej przestrzeni, używanie »słuchu do mitów« jest ogromnie ważnym zadaniem - mówi Piotr Wojciechowski w "Odrze", w dyskusji o stanie polskiej inteligencji. - Obok pojęcia mit jest jeszcze drugie, kluczowe dla identyfikacji inteligenta: krzywda. Inteligent rozpoznaje krzywdę, szuka jej źródeł i stara się jej zaradzić...

7918

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]