Reklama

Na skróty (8-14 V)

Na skróty (8-14 V)

15.05.2006
Czyta się kilka minut
W wieku 82 lat zmarł Jerzy Ficowski, poeta, tłumacz, wybitny badacz twórczości Brunona Schulza i kultury cygańskiej. Piszemy o nim w tym numerze "Tygodnika". W Moskwie zmarł Aleksander Zinowiew, filozof i prozaik, autor m.in. antyutopii "Przepastne wyżyny", której publikację na Zachodzie przypłacił utratą pracy, a następnie radzieckiego obywatelstwa; twórca pojęcia homo sovieticus.
"

"Inteligencja gospodaruje w mitosferze. Gospodaruje w języku symboli, w kręgu metafor, w metajęzyku wytworzonym przez wysoką kulturę i historię. Kultywuje polskie związki z Europą, szczególnie ze »śródziemnomorzem«. Mity są czymś ogromnie ważnym. Cała oświeceniowa wiedza, cały racjonalizm, skądinąd cenne, są w gruncie rzeczy zupełnie nieprzydatne przy wyznaczaniu celów. Racjonalnie możemy do celów dochodzić, ale co jest dobre, co jest godziwe, co jest potrzebne, tego się racjonalnie ustalić nie da. O tym mówią nam mity i religie. Gospodarowanie w tej przestrzeni, używanie »słuchu do mitów« jest ogromnie ważnym zadaniem - mówi Piotr Wojciechowski w "Odrze", w dyskusji o stanie polskiej inteligencji. - Obok pojęcia mit jest jeszcze drugie, kluczowe dla identyfikacji inteligenta: krzywda. Inteligent rozpoznaje krzywdę, szuka jej źródeł i stara się jej zaradzić...

7918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]