Reklama

Ładowanie...

Na pustynię

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Jak łatwo człowiek światły może oderwać się od rzeczywistości, pogrążając w iluzji samozadowolenia...
N

Niedaleko oazy Ein Geddi, nad Morzem Martwym, znajdują się ruiny świątyni chalkolitycznej. To magiczne miejsce liczy sobie z górą 6000 lat. Powstało, gdy ludzie, zastępując kamień, sięgali po nowinkę technologiczną w postaci miedzi. Gdy jestem w Izraelu, zawsze staram się tam być. Chodzę samotnie po pustynnych wzgórzach, potem siadam na progu tej starożytnej pogańskiej świątyni. Myślę wtedy o pogańskich kapłanach, sprawujących kult politeistycznych bóstw, kult pusty, chociaż stanowiący wyraz niepokojących pytań egzystencjalnych. Wyobrażam sobie ich szaty, twarze i gesty liturgiczne. Fantazjuję trochę na temat starożytnej idololatrii i prymitywnych narzędzi kultu. Oczami wyobraźni widzę różnorodne religijne "wieszaki", do których przywieszano duchowe aspiracje, ludzkie lęki i coś, co bibliści nazywają "wyposażeniem zmysłu religijnego". Kiedyś moje zamyślenie przerwał młody...

2725

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]