Reklama

Na progu końca

Na progu końca

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Ostatni wydany za życia zbiór wierszy jednego z najwybitniejszych poetów włoskich minionego wieku. Obraz świata oglądanego z perspektywy końca. Świata w rozpadzie.
E

Eugenio Montale (1896–1981) debiutował w 1925 r. tomem „Ossi di seppia” („Skorupy mątwy”) i był to debiut niezwykle mocny. Druga jego książka poetycka ukazała się dopiero po 14 latach. Rok wcześniej stracił posadę dyrektora ważnej florenckiej biblioteki, ponieważ odmówił wstąpienia do partii faszystowskiej. Podczas II wojny zajmował się przekładami z angielskiego („Hamlet”, powieści Melville’a, Hemingwaya, Faulknera i Steinbecka) i francuskiego (Corneille). Od roku 1948 pracował w dzienniku „Corriere della Sera”. Opublikował trzy kolejne zbiory wierszy, w 1975 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla, dwa lata później ukazał się zbiór szósty – „Zapiski...”.

Po polsku mamy już „Poezje wybrane” (1987) w wyborze Haliny Kralowej. Są tam utwory z pięciu tomów Montalego w przekładach różnych autorów – w tym tak znakomitych, jak Anna Kamieńska, Urszula Kozioł, Zygmunt Kubiak i...

2735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]