Reklama

Na progu dorosłości

Na progu dorosłości

01.01.2006
Czyta się kilka minut
17 grudnia ostatnia, trzecia, ostatnia grupa biskupów z Polski zakończyła tradycyjną, powtarzaną co pięć lat wizytę ad limina Apostolorum (do progów Apostolskich). Biskupi odwiedzili watykańskie urzędy, gdzie przedstawiali problemy Kościoła w Polsce, zadawali pytania w kwestiach niejasnych i kontrowersyjnych. Spotykali się również z Papieżem: osobiście na krótką rozmowę oraz na grupowych audiencjach. Podczas tych ostatnich Benedykt XVI wygłosił trzy przemówienia (26 listopada, 3 i 17 grudnia). Ocenił w nich działania Kościoła w Polsce, wskazał mocne i słabe strony oraz określił priorytety. O komentarz do fragmentów papieskich wystąpień poprosiliśmy biskupa Wiesława Meringa z Włocławka.
P

Polska w Europie: “Polska otrzymała od poprzednich pokoleń bogate dziedzictwo kulturowe oparte na wartościach chrześcijańskich. Z takim dziedzictwem weszła do Unii Europejskiej. Wobec nasilającego się procesu sekularyzacji i odwrotu od wartości chrześcijańskich nie może tego dziedzictwa utracić".

To były mocne, prawdziwe słowa. Na początku 2005 r. zadzwonił do mnie ksiądz z Tulonu. Prosił, żeby posłać mu duszpasterza, ponieważ cierpią tam na dotkliwy brak kapłanów. W pewnym momencie powiedział coś, czego nie zapomnę: “Bo wie Ksiądz Biskup, nam trzeba pomóc. My tu umieramy". Te słowa świetnie ilustrują położenie Europy, gdzie obumierają tradycyjne wartości chrześcijańskie. Skoro Benedykt XVI powiedział, że Europie potrzeba naszego świadectwa, nie można tych słów zlekceważyć jako truizmu czy sloganu.

Ewangelizacja...

17894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]