Reklama

Na jej pamiątkę

Na jej pamiątkę

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Na początku relacji o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Mateusz umieszcza fragment mówiący o namaszczeniu przez bezimienną kobietę. Perykopę tę poprzedza wzmianka o decyzji arcykapłanów i starszych o pochwyceniu i zabiciu Jezusa. Po niej zaś następuje opis postanowienia Judasza Iskarioty o wydaniu Go. Postawę kobiety wyraźnie przeciwstawia się postawie mężczyzn o wrogich wobec Jezusa zamiarach. Miejscem wydarzeń jest Betania, dokładnie dom Szymona Trędowatego (Mt 26, 6). Podobnie jak przy pierwszej wzmiance o przebywaniu w domu - podczas pokłonu magów (2,11) - na końcu ziemskiego życia Jezusa przedstawia się Go jako króla.
O

Oto “podeszła do Niego niewiasta z alabastrowym słoikiem kosztownego olejku i wylała Mu na głowę" (26, 7). Gest kobiety może być rozumiany jako wyraz czci, gościnności, miłości czy wdzięczności. Gdyby oznaczał tylko tyle, trudno byłoby jednak pojąć reakcję uczniów: “Uczniowie ujrzawszy to, oburzali się, mówiąc: »Po co to marnotrawstwo? Przecież można to było drogo sprzedać i rozdać pieniądze ubogim«" (26, 8-9). Ich reakcję tłumaczyć może fakt, że kobieta namaszcza głowę, a nie nogi Jezusa (podobnie w Mk 14, 3; w wyraźnie innych relacjach Łk 7, 38 i J 12, 3 chodzi o namaszczenie nóg). Tym samym bowiem kobieta stawia się w tradycji kapłanów i proroków, namaszczających króla (por. np. 1 Krl 1, 34; 2 Krl 9, 1nn). Ponieważ czyni ten znak, ogłasza Jezusa Królem i Mesjaszem; jako kobieta stanowi wyłom w owej “tradycji ojców" i w wizerunku kobiet wokół Jezusa w Ewangelii Mateuszowej...

4361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]