Reklama

Muzyka dawna na rynku

Muzyka dawna na rynku

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Poznać to nie znaczy kopiować. Interpretacja powinna polegać na świadomym i krytycznym wyborze, nie można ślepo naśladować dawnych mistrzów. Zależy mi przede wszystkim na tym, by wyrazić siebie, nie historię muzyki czy historię w ogóle.
P

PATRYCJA KUJAWSKA: - Początki ruchu muzyki dawnej sięgają lat 50. ubiegłego stulecia. Nicolaus Harnon-court stworzył wówczas Concentus Musicus - zespół, który stał się symbolem całego ruchu. Po nim przyszła kolej na Brytyjczyków, Holendrów, Niemców, Francuzów, zespoły amerykańskie, a nawet japońskie. Włosi dołączyli stosunkowo późno.

RINALDO ALESSANDRINI: - Nieprawda - byliśmy pierwsi. Już na początku XX wieku sławny pisarz Gabriele d’Annunzio kolekcjonował dzieła muzyki dawnej. Wydawał sonaty Frescobaldiego, Cacciniego, opery Rossiego - kto wówczas słyszał o tych kompozytorach? A weźmy takie zespoły jak Il Musici, Virtuosi di Roma, Solisti Veneti! Pierwszy z nich, założony jeszcze za czasów Toscaniniego, grał Vivaldiego już na początku lat 50. W Niemczech grano wtedy Wagnera, a w Anglii Elgara. To, że dzisiaj nikt o tamtych zespołach nie...

6670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]