Reklama

Pieniądze z wody i błota

Pieniądze z wody i błota

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Uzdrowisko to trójstopniowa piramida. Na szczycie jest gmina, która stwarza warunki do działania placówek leczniczych, u podstawy stoją kuracjusze i turyści. Gdy tych ostatnich jest za mało, piramida się przewraca. Ostatnio zatrzęśli nią politycy.
Dworek Gościnny w Szczawnicy przed i po odbudowie Fot. Dzięki uprzejmości Thermaleo | Agnieszka Wojnicz / Thermaleo
D

Dyskusja rozgorzała w zeszłym tygodniu: rząd chce sprzedać państwowe uzdrowiska, a opozycja i związkowcy są temu przeciwni. „Prywatyzacja uzdrowiska – nie ma na to zgody”, „Nie ma sensu prywatyzować uzdrowisk”, „PiS przeciwny prywatyzacji uzdrowisk” – czytaliśmy i oczami wyobraźni widzieliśmy prywatną Krynicę lub Kołobrzeg. Pamiętamy przecież, że w 2005 r. Szczawnica została zwrócona spadkobiercom przedwojennego właściciela uzdrowiska. Cała? – To mniej niż 2 procent gminy, głównie centrum miejscowości, czyli sanatoria i park – mówi Tomasz Hurkała, sekretarz miasta i gminy Szczawnica (małopolskie). – Przejęli stare obiekty o niskim standardzie. Nowocześniejsze są byłe branżowe placówki, jak Górnik, Papiernik, Nauczyciel lub Budowlani, przejęte przez inne prywatne osoby.

Przejęte „sanatoria” czy „uzdrowiska”? – Te pojęcia są mylone – irytuje się Jan Golba, prezes Stowarzyszenia...

18268

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]