Reklama

Mosul: wyzwolenie i co dalej?

Mosul: wyzwolenie i co dalej?

03.01.2015
Czyta się kilka minut
W okresie Bożego Narodzenia siły kurdyjskie posuwały się w kierunku miasta Mosul, zajętego przez dżihadystów latem 2014 r. (zajęcie Mosulu było ukoronowaniem wielkiej ofensywy Państwa Islamskiego na terenie Iraku).
A

Atak kurdyjski, prowadzony przez góry Sindżar, zagroził połączeniu lądowemu między Mosulem i syryjską granicą. Trwały też walki wokół miasta Sindżar, noszącego taką samą nazwę jak masyw górski, gdzie niedawno iraccy jazydzi i chrześcijanie szukali schronienia przed dżihadystami.
Perspektywa nowych walk o Mosul wywołała w mieście panikę, ludzie wykupywali żywność. Oddziały Państwa Islamskiego miały opuścić zajmowane budynki, z obawy, że staną się one celem nalotów, i rozproszyły się po dzielnicach mieszkalnych, by utrudnić naloty. Jednak obserwatorzy uważają, że może minąć jeszcze wiele miesięcy, zanim Mosul – trzecie pod względem wielkości miasto Iraku (kiedyś liczyło 2 mln mieszkańców) – zostanie odbite z rąk dżihadystów.
Także dlatego, że Mosul był wcześniej punktem sporu między irackimi Kurdami, szyitami i sunnitami; teraz ten konflikt mógłby znów wybuchnąć i osłabić...

2061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]