Reklama

Moje prawo...

Moje prawo...

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Gdy pierwszy raz przyjąłem Komunię na rękę, było to dla mnie przeżycie porównywalne z przystąpieniem do Pierwszej Komunii przed czterdziestu laty. Dlatego gdy niedawno ksiądz kanonik odmówił mi udzielenia Komunii w takiej formie, odmówiłem i ja przyjęcia jej na język - postanowiłem egzekwować posiadane prawo. Na koniec Mszy usłyszałem z ołtarza, że w naszym kościele “normalnie" przyjmuje się Komunię na język, a jeżeli ktoś chce “po nowemu", powinien o tym powiadomić i odbyć krótką katechezę. Byłem tak zbulwersowany, że po Mszy powiedziałem księdzu, że o całej sprawie powinien zostać poinformowany biskup. Kanonik przeprosił mnie jednak: był zaskoczony i nieprzygotowany na moje wyciągnięte po Komunię ręce, zaś po rozmowie udzielił mi Komunii właśnie w taki sposób.
C

Cała sprawa wydaje mi się charakterystyczna dla naszego Kościoła, w którym tak wielką wagę przywiązuje się do zewnętrznej formy i prawie wszystko chce się ustalić przepisami. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Ciało i Krew Pańska powinny być przyjmowane z najwyższym szacunkiem, czcią i pokorą. Jednak żadne przepisy, choćby najbardziej szczegółowe, tego nie zagwarantują. Może ta sprawa będzie okazją do okazania większej tolerancji dla wielości form i postaw religijnych; może stanie się początkiem większych przemian w polskim Kościele.

TADEUSZ HAŁY (Wronki, woj. wielkopolskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]