Reklama

Mniam

Mniam

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Z oczywistą zawiścią spoglądamy na jakże rozległe dziś piśmiennictwo kulinarne i jego twórców.
Z

Zwłaszcza twórców, których refleksja – to jest nasze mniemanie – zawsze mieści się w dość ciasno zmontowanych alternatywach: co jest jadalne, a co nie, zdrowe bądź niezdrowe, tuczące albo nietuczące, albo, a jest to zagadnienie jakby na tej niwie nowsze, czy oto jedzenie czegoś tam jest moralne, a czegoś innego nie. Tu ugryźliśmy się boleśnie w język, więc winniśmy dodać, że mamy świadomość, iż oceny moralne w tej dziedzinie są jednak stare jak świat, a co najmniej tak stare jak Stary Testament. Drobna różnica polega na tym, że dzisiejsze moralizy jadłospisowe nie mają walorów wielkiej literatury, choć oczywiście są podobnie pedagogiczne w tonie i zamiarze oraz, co oczywiste, wypływają z żarliwej wiary.

A więc, jako się rzekło, smutno nam się zawsze robi podczas lektur, referatów bądź rozmów na temat jedzenia, prostota refleksji bowiem to nie jest branża, w której nam...

3664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]