Reklama

Młócenie słomy

Młócenie słomy

03.09.2018
Czyta się kilka minut
To ludowe porzekadło jest przestrogą, nie tylko przed czczą gadaniną, zwłaszcza gdy przybiera pozór uczonej dysputy, w tym teologicznej, ale i przed pozorowaną pracą, nieprzynoszącą nikomu żadnej korzyści.
M

Młóceniem słomy może być również modlitwa, gdy ogranicza się do słów i obrzędów, czyli praktyk religijnych. Samo to określenie już powinno budzić niepokój, gdyż „praktyki religijnej” nie można sprowadzać do obrzędów. Miejmy się na baczności zwłaszcza wtedy, gdy ktoś mówi, że modlitwy nigdy dość. Najczęściej mówi tak, żeby z kwitkiem odesłać tego, kto szuka u nas pomocy.

Apostoł Jakub mówi: „Bracia moi! Jaki z tego pożytek, jeśli ktoś mówi, że wierzy, a nie potwierdza tego czynami? Czy taka wiara może go zbawić? Gdyby więc twój brat lub siostra byli nadzy lub głodni, a ty byś im powiedział: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i posilcie, lecz nie dałbyś im tego, czego potrzebuje ciało, jakąż będą mieli z tego korzyść?”.

Jeśli czasami sądzimy, że utraciliśmy wiarę, bo nie wiemy ani jak, ani o co się modlić, wtedy wystarczy wziąć do ręki gazetę czy zajrzeć do internetu, a z...

2669

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]