Reklama

Mitoman czy ostatni świadek?

Mitoman czy ostatni świadek?

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Mehmet Ali Agca, który 13 maja 1981 r. strzelał do Jana Pawła II, opuścił więzienie Kartal Maltepe i wyszedł na wolność. W więzieniu miał spędzić 10 lat za zamordowanie w 1979 r. lewicowego publicysty Abdiego Ipekci, ale skazany i osadzony w 1979 r. w tymże więzieniu, w tajemniczy sposób uciekł. We Włoszech odsiedział 19 lat, teraz - po zwolnieniu - został powołany do armii dla odbycia zaległej służby wojskowej. Trudno uwierzyć, że turecka Wojskowa Rada Uzupełnień jest aż tak skrupulatna, by blisko 50-letniemu Agcy nie odpuścić obowiązku służby wojskowej.
P

Prawdopodobnie jest to raczej sposób ochrony niedoszłego zabójcy Jana Pawła II. Prowadzący pierwszą fazę włoskiego procesu Agcy sędzia Ferdinando Imposimato już wcześniej podniósł alarm: "jestem przekonany, że życie Ali Agcy jest zagrożone". Imposimato utrzymuje, że już tylko Agca mógłby ujawnić kulisy zamachu na Jana Pawła II i planuje z nim spotkanie, bo - jak twierdzi - zamachowiec obiecał mu współpracę.

Dotychczas Agca opowiadał wiele niestworzonych rzeczy. Papieżowi, jak twierdzi, przedstawił podczas słynnego spotkania w więzieniu Rebibbia wersję, "która została mu objawiona bezpośrednio przez Boga. A papież - powiada Agca - mi uwierzył. Dlatego powiedział dziennikarzom: »spotkałem brata, który jest godny mojego zaufania«". Najnowsza wersja relacji o kulisach zamachu oskarża ludzi Watykanu (biskupów, kardynałów). Bez ich pomocy - twierdzi zamachowiec -...

2028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]