Reklama

Mistrzostwa to nie polityka gospodarcza

Mistrzostwa to nie polityka gospodarcza

26.04.2007
Czyta się kilka minut
Traktowanie Euro 2012 jako recepty na cud gospodarczy jest cokolwiek przesadne. Można się cieszyć ze względów sportowych - mówię to jako orędownik sportu i dawny wyczynowy sportowiec. Można się cieszyć także z tego powodu, że będzie to dodatkowy pomost między Polską a Ukrainą. Ale nie należy mylić tego z czynnikiem, który miałby trwale przyspieszyć wzrost polskiej gospodarki. Tego rodzaju postawa jest głoszeniem mitologii gospodarczej.
W

Warto pamiętać, że pieniędzy na inwestycje od tego nie przybędzie. Unia Europejska nie da nam na mistrzostwa nic więcej, trzeba więc będzie gospodarować tym, co mamy, i ważne, żeby dokonywać inwestycji sensownych, dalekosiężnych, przydatnych nie tylko w piłce nożnej. Można oczywiście liczyć na przychody związane z przyjazdem zagranicznych turystów, ale czy to się zrównoważy: czy będzie nadwyżka, czy wyjdziemy na zero, czy może będziemy dopłacać - to w tej chwili sprawa otwarta. Były kraje, które zyskały na organizacji olimpiady, ale i takie, które wyszły na tym źle.

Zapewne wiele z inwestycji zostałoby i tak zrealizowanych, nawet gdyby nie było Euro 2012 w Polsce. Co najwyżej powstałyby później. Drogi i tak trzeba ulepszyć, podobnie jak zakorkowane przejścia z Ukrainą. Trudno się obawiać negatywnych skutków napływu pracowników ze Wschodu, bo nie jest to aż...

2218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]