Reklama

Mistrz od wielkich pieniędzy

Mistrz od wielkich pieniędzy

31.08.2014
Czyta się kilka minut
Andrzej Heidrich, grafik i twórca projektów polskich banknotów: Na banknotach nie można posługiwać się żadnym istniejącym wzorem pisma. Litery piszę pędzlem, żeby fałszerz nie mógł wykorzystać kroju z komputera.
Andrzej Heidrich z projektem banknotu „Królowa Jadwiga”, który ostatecznie nie wszedł do obiegu / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Andrzej Heidrich z projektem banknotu „Królowa Jadwiga”. Artysta zaprojektował wszystkie banknoty, które trafiły w Polsce do obiegu od lat 70. Jest też autorem m.in. wzorów paszportów, orzełków na czapkach wojskowych i odznak policyjnych. Fot. Grażyna Makara
E

ELIZA LESZCZYŃSKA-PIENIAK: Mówią, że urodził się Pan z ołówkiem w ręce i nie ma dnia, aby nie narysował Pan chociaż kreski.
ANDRZEJ HEIDRICH: Rzeczywiście codziennie coś projektuję, ale teraz robię to bardziej dla siebie, zamówienia realizuję wyjątkowo. Jak te dla Kancelarii Prezydenta.
Co Pan ostatnio projektował?
Jestem autorem nowego orderu dla żołnierzy służących poza granicami. Virtuti Militari jest przeznaczone dla tych, którzy bronią granic Polski, a przecież polscy żołnierze walczą w Afganistanie, Iraku, dla nich więc powstał Krzyż Wojskowy, Gwiazda Afganistanu czy Gwiazda Iraku.
Banknoty opracowane przez Pana weszły po raz pierwszy do obiegu w 1974 r. Od 40 lat Polacy noszą w kieszeniach artystyczne pomysły Andrzeja Heidricha. Bywa Pan pytany o to, płacąc za zakupy?
Nigdy się...

16297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]