Reklama

Misterium miejskie

Misterium miejskie

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Działania Wodiczki są próbą praktycznej realizacji idei Gesamtkunstwerk. Chodzi nie tyle o integrację sztuk, która służyłaby budowaniu utopii ich jedności, ile o integrację uczestników, która każdemu pozwoli doświadczyć katharsis.
W

W 1996 roku krakowska Wieża Ratuszowa przemówiła głosami wykluczonych: bezdomnych, niepełnosprawnych, narkomanów, homoseksualistów, kobiet-ofiar przemocy w rodzinie. Najmocniej zapamiętałam powiększone na ceglanym murze kobiece dłonie, odrywające po kolei płatki margarytki, i towarzyszący temu obrazowi raport z poniżenia, gwałtu, bezbronności: “Lubił zamykać mnie w małych pomieszczeniach, takich jak toaleta. I gasić światło. Potem, gdy dowiedział się, że panicznie boję się szczurów... Tak, nigdy tego nie zapomnę. (...) Dzieci mówiły, że tatuś patrzy i uśmiecha się jak bestia". Pamiętam także ciszę, która tamtego wieczoru zawładnęła Rynkiem.

To najstarsza z akcji udokumentowanych na trwającej właśnie wystawie w Bunkrze Sztuki. Kolejne rozwijały się w rodzaj epopei budowanej z pojedynczych świadectw i tragedii, które - wysłuchane i zarejestrowane na taśmie...

7242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]