Reklama

Minister i kultura

Minister i kultura

30.08.2016
Czyta się kilka minut
Przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że Piotr Gliński jest zdumiony niedopuszczeniem „Historii Roja” do konkursu na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.
M

Minister kultury stwierdził, że ta decyzja nie miała związku z artystyczną wartością filmu Jerzego Zalewskiego, lecz stały za nią jakieś inne motywacje (jakie, tego już się nie dowiedzieliśmy). Z kolei we Wrocławiu ogłoszono, że nowym dyrektorem tamtejszego Teatru Polskiego zostanie Cezary Morawski – zastąpi Krzysztofa Mieszkowskiego, który uczynił tę scenę jedną z najważniejszych w kraju. Oba wydarzenia tylko pozornie są odległe.

„Historia Roja” to film „nie tylko ważny społecznie, ale także – ogłosił Piotr Gliński – artystycznie udany”. Jest to też – oznajmił – pierwszy film fabularny o żołnierzach wyklętych powstały po 1989 r. Minister kultury pomylił się dwukrotnie: powstał przecież „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego czy „Pilecki” – fabularyzowany dokument Mirosława Krzyszkowskiego. Obraz Zalewskiego został zaś – delikatnie mówiąc – krytycznie oceniony, i to nie tylko na...

3123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Co do zasady - oczywiście zgoda; sprawa na linii dyrektor Mieszkowski (od niedawna polityk opozycji) - samorząd - ministerstwo i już to pokazuje jakim jest splotem partykularyzmów (np. jak się maja okrzyki aktorów "Chcemy kultury nie polityki" w stosunku do politycznego zaangażowania dyr. Mieszkowskiego i polityczno-artystycznej prowokacji wokół "Śmierci i dziewczyny"? etc etc). Zaś co do kwestii: "konieczne jest też ustanowienie kodeksu dobrych praktyk w zarządzaniu kulturą, w tym przeprowadzania konkursów na dyrektorów" - warto spojrzeć na takowy (mini)kodeks Instytutu Teatralnego i wieloletnie działania Związku Artystów Scen Polskich na rzecz wypracowania "nowego porozumienia społecznego na rzecz teatrów, oper i filharmonii". I kolejne pytanie: nawet jeśli taki kodeks powstanie, to co, jeśli ktoś (minister, urzędnik, dyrektor) go złamie? W kraju, gdzie wszelka odpowiedzialność się rozmywa?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]