Reklama

Milczenie-pamięć-spotkanie

Milczenie-pamięć-spotkanie

19.01.2003
Czyta się kilka minut
„Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm” -słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 17 listopada 1980 r. do wspólnoty żydowskiej w Moguncji, posłużyły za tytuł książki abp. Stanisława Gądeckiego. Paradoksalnie, tylko autentyczna wiara w Chrystusa pozwala chrześcijanom zrozumieć i uszanować wiarę Żydów.
U

Uznanie żywotności judaizmu i aktualności wspólnego dziedzictwa, wypływającego z samoobjawienia się Boga, abp Gądecki uważa za punkt wyjścia w dialogu, który jest możliwy pod ściśle określonymi warunkami. Wymienia ich siedem. Najpierw: szacunek dla drugiej strony oraz ufność w jej szczerość i dobrą wolę, potem - uznanie odrębności i inności drugiej strony. Trzecim warunkiem jest otwartość na partnera dialogu, co nie oznacza niedostrzegania tego, co rzeczywiście dzieli. Należy także uznać wolność drugiej osoby, co wyklucza przymus i determinację. Niezwykle ważna jest również współodpowiedzialność za prawdę. Oznacza to, że każdy przystępujący do dialogu winien mieć jasne rozróżnienie prawdy od fałszu. Szóstym warunkiem jest gotowość do przemyślenia osobistych poglądów, gdyby te były w sprzeczności z wynikami dialogu - to sprawdzian szczerości. Ostatnim warunkiem jest silna wiara...

6612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]