Reklama

Ładowanie...

Milczący Król

17.11.2009
Czyta się kilka minut
W podstawówce uważano go za nieudacznika. Grube okulary, śmieszny mundurek, lekko odstające uszy nie wzbudzały sympatii, choć był ładnym i ambitnym chłopcem. Wszyscy mieli nad nim władzę. Nie umiał się bić i kiepsko grał w piłkę. Polonistka uważała go za językowe beztalencie, choć już w czwartej klasie przeczytał Homera, a w szóstej brakło dla niego książek w szkolnej bibliotece. Nie wróżono mu wielkiej przyszłości. Był obiektem drwin. Gdy go upokarzano, milczał.
W

Wyjechał, skończył zagraniczny uniwersytet, wiele podróżował. Poznał języki, został pisarzem i postacią publiczną. Wielu zabiegało o jego względy. Po latach wrócił do rodzinnego miasta. W tramwaju rozpoznała go dawna nauczycielka. Chciała do niego podejść, pogratulować sukcesów. Nie miała śmiałości. On też ją rozpoznał, ale postanowił nie odgrzewać tej znajomości. Milczał, nie chcąc okazywać satysfakcji ze swoich osiągnięć. Czuł się wolnym, spełnionym człowiekiem.

"Czy Ty jesteś królem?". Być może Piłat, słysząc odpowiedź na to pytanie, z trudem powstrzymywał się od wybuchnięcia śmiechem. Dla niego król był synonimem władzy nad ludźmi. Król panuje nad poddanymi, rządzi, rozdając zaszczyty i kupując przyjaźń. Walczy z nieprzyjaciółmi przy pomocy miecza, wojska i wiernych sług. Stać go na arbitralne decydowanie o czyjejś przyszłości. Promuje lojalnych...

3129

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]