Reklama

Migi nad Izraelem

Migi nad Izraelem

06.06.2007
Czyta się kilka minut
JACEK STAWISKI: - Co wiadomo dziś o zaangażowaniu ZSRR w wojnę na Bliskim Wschodzie w czerwcu 1967 r.?
G

GIDEON REMEZ: - Nie wiem, co jest znane w polskiej historiografii; w zachodniej zawsze podkreślano, że to Związek Radziecki sprowokował konflikt, rozprzestrzeniając w połowie maja 1967 r. nieprawdziwe informacje, że Izrael koncentruje wojska na granicy z Syrią i zamierza ją zaatakować. Ta informacja poruszyła Egipt i w końcu całą lawinę zdarzeń. Jednak ZSRR źle obliczył konsekwencje swoich działań. W naszych badaniach udowodniliśmy, że Moskwa zamierzała sprowokować konflikt i dążyła do tego, by Izrael został wciągnięty w wojnę i zaatakował jako pierwszy sąsiadów. Potem, według rachub Moskwy, Izrael zostanie uznany za agresora przez społeczność międzynarodową, ZSRR będzie mógł interweniować po stronie arabskiej - Egiptu oraz Syrii, i nawet ograniczona interwencja zbrojna radziecka pozwoli zapewnić zwycięstwo Arabom. Głównym powodem działań sowieckich - choć nie jedynym - była...

7847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]