Reklama

Michał, Eleonora i arrasy

Michał, Eleonora i arrasy

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Dzień 26 lutego 1670 roku był w Polsce wedle relacji pamiętnikarzy słoneczny i mroźny. Już po zmierzchu na Jasną Górę dotarł niezwykły orszak: do klasztoru paulinów przybyła cesarzowa Eleonora z Gonzagów, wdowa po Ferdynandzie III Habsburgu, z dwiema córkami, Eleonorą Marią Józefą i Marią Anną Józefą. Czekał na nie obrany poprzedniego roku król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki. Następnego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu król Michał pojął za żonę arcyksiężniczkę Eleonorę.
P

Przetrwało szereg świadectw opisujących jedyny ślub królewski, jaki odbył się w jasnogórskiej świątyni, niektórych nigdy dotąd nie ogłoszono drukiem. Teraz możemy je przeczytać, zebrane i starannie opracowane w aneksie do książki Marii Hennel-Bernasikowej. Autorka, wieloletni kustosz działu tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu, zajęła się tym wydarzeniem niejako na marginesie głównego nurtu swoich badań, którym są dzieje wawelskiej kolekcji arrasów Zygmunta Augusta. Wypożyczone na tę okazję zygmuntowskie arrasy, rozwieszone w kościele i salach klasztoru, stanowiły bowiem tło ślubnej uroczystości. Przywieziono je na Jasną Górę nie z Wawelu zresztą, a... z Gdańska, gdzie spoczywały w skrzyniach u niejakiego Franciszka Gratty, pocztmistrza i kupca, zastawione przez poprzedniego króla, Jana Kazimierza, tuż przed opuszczeniem przezeń Polski po abdykacji.

Spór...

5585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]