Reklama

Ładowanie...

Miasto ogrodów

Miasto ogrodów

06.10.2010
Czyta się kilka minut
Decyzja o kandydowaniu do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 otwiera nowy rozdział w dziejach Katowic. Zmienia się sposób myślenia o mieście, regionie, metropolii. Chcąc budować odważną strategię jutra, sięgamy po wartościowe wzory z przeszłości. Kandydatura jest szansą i zaproszeniem do tworzenia nowej jakości życia.
H

Hasło starań Katowic o tytuł ESK 2016 "Miasto Ogrodów" pobudza do myślenia w sposób niebanalny. Nieustannie zmieniająca się metropolia to żyzny grunt pod nowe pomysły, innowacje. Symbol Miasta Ogrodów jest zaproszeniem do przebywania w przestrzeni publicznej, a także do wspólnej pracy dla jej rozkwitu. Metafora ogrodu zwraca uwagę na konieczność dbania o wspólną przestrzeń, otaczania jej opieką. Hasło zachęca mieszkańców do współpracy w trosce o najbliższą przestrzeń, a jednocześnie stanowi impuls do kreatywności. Ogród to wspólne dobro, które nie odgradza, ale jednoczy, którego siłą jest różnorodność i otwartość. Chcemy, aby miasto było właśnie taką przestrzenią.

Hasło kandydatury nie jest pustym sloganem. Projekt stanowi reinterpretację idei niegdyś podejmowanych w przestrzeni miasta. Warto pamiętać, że pierwszym w Polsce miastem-ogrodem był katowicki Giszowiec. Malownicze budynki dawnej robotniczej dzielnicy stanowią dziś jedną z wizytówek miasta. Także w Katowicach znalazły swoją realizację projekty innego rodzaju miejskich terenów zielonych, "ogródków jordanowskich".

Powrót do idei Ebenezera Howarda jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych miast, tak często borykających się z problemami dezurbanizacji, fragmentaryzacji przestrzeni miejskich, a co za tym idzie rozpadem więzi międzyludzkich. Katowicka Europejska Stolica Kultury to wizja miasta stawiającego na edukację, nowe technologie i proekologiczne rozwiązania. To szereg działań promujących aktywny tryb życia, społeczną odpowiedzialność oraz współpracę, która nie hamuje kreatywności jednostek.

Hasło "Miasto Ogrodów" jest nie tylko metaforą. Chcemy, aby rzeczywiste ogrody stały się atrakcyjnym elementem tkanki miejskiej, miejscem spotkań, przestrzenią dla kontaktów. Wierzymy, że mieszkańcy będą tworzyć własne miniogrody na podwórkach, balkonach, dachach.

Kandydatura jest szansą i zaproszeniem do tworzenia nowej jakości życia. Ogród, który Katowice chcą kształtować, jest ogrodem życia w piękniejszej, lepiej zorganizowanej przestrzeni, gdzie każdy będzie mógł znaleźć spełnienie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]