Miasto fortów

Przez stulecia specjaliści od architektury militarnej toczyli wyścig z konstruktorami broni. Od schyłku średniowiecza najsolidniejsze nawet miejskie obwarowania uzupełniano systemem różnorodnych, coraz doskonalszych fortyfikacji. W Krakowie i okolicach umocnienia tego typu zbudowano w czasie insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Były to tzw. Okopy Kościuszkowskie, które zmieniły topografię znacznej części przedmieść Krakowa i wywarły spory wpływ na późniejszy kształt miasta. Umocnienia te, wykonane prawdopodobnie według planu samego Naczelnika, nie zdały niestety egzaminu, bo Kraków został ostatecznie poddany Prusakom. Po wcieleniu miasta do Austrii w 1846 r. przedłużone obwałowania okopów wyznaczyły na długie lata zewnętrzny pas Twierdzy i zarazem tzw. linię akcyzową, z punktami poboru opłat na kilkunastu rogatkach.
Festung Krakau
Rozważana już po...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]